HTML

Hogyan is írjam?

HELYESÍRÁSI- (és stilisztikai) VEGYESSALÁTA - avagy: amiket én sem tudtam készségszinten (eddig)

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Szavak és szórészek közötti írásjelek

2008.10.06. 15:01 hogyan is írjam?

260. Vesszőt szoktunk tenni az indulatszók után, illetőleg elé. a) Az indulatszókat vesszővel különítjük el: Hej, csak itt lenne már! Jaj, eszem a lelked! Hova megy, hé? Fiatalságunk évei, haj, messze szálltak! Stb. b) Ha valamely indulatszó után a be vagy a de nyomósító…

Szólj hozzá!

Mozgószabályok - C) Közös taggal rendelkező összetételek összevonásakor

2008.10.06. 14:09 hogyan is írjam?

Két összetétel, amelynek valamelyik tagja azonos, mellérendelő kapcsolattá vonódhat össze, s ilyenkor a két azonos tag közé kötőjel kerül, a korábban egybeírt közös tag pedig különíródik tőlük: ajakhang + foghang → ajak-fog hangvalutavétel + valutaeladás → valuta…

Szólj hozzá!

Mozgószabályok - B) Különírt szókapcsolatok bővülésekor

2008.10.06. 14:06 hogyan is írjam?

Ha egy különírt szókapcsolathoz olyan szó járul, ami a kettőhöz együtt tartozik, akkor a köztük lévő szóköz eltűnik, és az új tag (a szavak hosszától függetlenül) kötőjellel fog a kettőhöz járulni. Például: meleg víz + csap → melegvíz-csap (’olyan csap,…

Szólj hozzá!

Mozgószabályok - A) Eleve kötőjellel írt összetételek bővülésekor

2008.10.06. 14:05 hogyan is írjam?

Ha egy 6 szótagnál hosszabb és 2-nél több szóból álló – tehát eleve kötőjellel írt – szóösszetételhez újabb szó járul, akkor a meglévő kötőjel eltűnik az eredeti helyéről, és az új tag mellé kerül (ezáltal továbbra is a két fő összetételi tagot…

Szólj hozzá!

Egyéb írásjel-használati tudnivalók

2008.10.06. 13:29 hogyan is írjam?

Egyéb írásjel-használati tudnivalók   266. A hírlapok, folyóiratok, könyvek, költői művek, értekezések, cikkek, dolgozatok, fejezetek címe, valamint az intézménynevek és útbaigazító feliratok után a mai gyakorlat szerint nem kell pont akkor, ha kiemelt címsorokként vagy…

Szólj hozzá!

Toldalékok kapcsolása

2008.10.06. 13:29 hogyan is írjam?

Toldalékok kapcsolása   265. A ragokat, a jeleket, a képzőket és a képzőszerű utótagokat általában közvetlenül kap­csoljuk a szótőhöz. Néhány esetben azonban kötőjelet használunk. a) Kötőjellel hárítjuk el toldalékok kapcsolásakor három azonos, mássalhangzót…

Szólj hozzá!

A mondatrészek közötti írásjelek

2008.10.06. 13:22 hogyan is írjam?

A mondatrészek közötti írásjelek   247. A mellérendelt mondatrészek közötti írásjelhasználat fontosabb esetei a következők: a) Az egymásnak mellérendelt, külön-külön hangsúlyozott azonos szerepű mondatrészek (s az ilyenek­ből alakult felsorolások tagjai) közé…

Szólj hozzá!

A tagmondatok közötti írásjelek

2008.10.06. 13:21 hogyan is írjam?

A tagmondatok közötti írásjelek   243. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól. a) A tagmondatok határán a vessző mindig kiteendő, akár van kötőszó, akár nincs: Régi igazság, hogy anyanyelvét is jobban tudja, aki még egy nyelven…

Szólj hozzá!

A mondatokat záró írásjelek

2008.10.06. 13:21 hogyan is írjam?

A mondatokat záró írásjelek   240. Az egyszerű mondatok végére a közlés szándékának megfelelő írásjelet teszünk. a) Az egyszerű kijelentő mondat végén pont van: Jóból is megárt a sok. Pipacsot éget a kövér határra / A lángoló magyar nyár tűzvarázsa. Stb. b)…

Szólj hozzá!

A szövegbe ékelődést jelző írásjelek: A közbevetés, a megszólítás, az idézés

2008.10.06. 13:14 hogyan is írjam?

A szövegbe ékelődést jelző írásjelek   A közbevetés   250. Az olyan szót vagy szókapcsolatot, amelyet a közbevetés szándékával ékelünk be a mondatba, vesszők, gondolatjelek vagy zárójelek közé tesszük: A vonat, persze, megint késett. István, sajnos, nem tud…

Szólj hozzá!

ami - amely

2008.10.06. 11:27 hogyan is írjam?

Az ’amely’ kötőszót akkor használjuk, ha a mellékmondat a főmondat egy főnevéhez kapcsolódik (pl. Megkaptam a levelet, amelyet egy hete adtál fel.). Az ’ami’-t érdemes használni, ha a mellékmondat a főmondat egészére vonatkozik (pl. A kisbaba kimondta élete…

Szólj hozzá!

Kft., kft, KFT - (?) - és tsai

2008.10.06. 09:52 hogyan is írjam?

A rövidítések írásmódját A magyar helyesírás szabályai (Akadémiai Kiadó, 11. kiadás) 277-282. pontja szabályozza. A szabályzat szerint a kft., bt., rt., zrt. és nyrt. rövidítések írásában az utolsó betű után pontot írunk. Ezek köznévként kisbetűsek. Intézménynév…

Szólj hozzá!

Több, mint - több mint

2008.10.06. 09:46 hogyan is írjam?

A magyar helyesírás szabályai 243. c) pontja értelmében a hasonlító több, mint szerkezetben vessző van a mint előtt: Ez sokkal több, mint a tavalyi. Hat több, mint öt. Stb. (Ilyenkor a több ragozható: többet, mint ötöt stb.) – Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint…

Szólj hozzá!

Többszörös jelzők írása

2008.10.06. 09:42 hogyan is írjam?

Ha több minőség- vagy mennyiségjelző áll egymás után, ilyenkor kétféleképpen írhatjuk a szerkezetet, és ez a közlő szándékától függ. Ha mindkét jelző egyenértékű, akkor kitesszük a vesszőt: Szép, nyári nap van. Ha láncszerűen, alárendelő viszonyokkal kapcsolódnak…

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása